Prices incl. VAT, plus shipping costs / Delivery Times
Available immediately More Info »
- Product-ID: 161448
- Product condition: New
This bass strap is suitable for accordions with 120 bass. The strap itself (without spindle) has a length of approx. 54,5cm.
| Colour: | black |
| Material: | leather / imitation leather |
| Upper straps: | leather |
| Padding: | Imitation leather |
| Pad thickness: | 7 mm |
| Length: | 545 mm |
| Width in the middle: | 55 mm |
| Width at top and bottom: | 45 mm |
| Thread: | 3/16'' |
| Accordion models: | 120 Bass, HOHNER, Italian accordions, Weltmeister Models (from 1990) |
| models of Weltmeister accordions: | Basson, Supita |
Adjustment mechanism 48-96 Bass, 31x4,8 mm
Available immediately More Info »
Ø19x10mm accordion feet (rubber) brown
Available immediately More Info »
2,8x19mm Bellows pin rounded head - nickel
Available immediately More Info »
No. VI / 29,0 x 6,0mm
Available immediately More Info »
No. V / 31,5 x 6,0mm
Available immediately More Info »
No. IV / 34,0 x 6,0mm
Available immediately More Info »
No. I - 40,0 x 6,5mm
Available immediately More Info »
No. IB / 45,0 x 6,5mm
Available immediately More Info »
No. 14F / 20,0 x 5,5mm
Available immediately More Info »
No. 12F / 23,0 x 5,5mm
Available immediately More Info »
No. 10F / 27,0 x 5,5mm
Available immediately More Info »
No. 5F / 37,0 x 6,5mm
Available immediately More Info »
No. 4F / 38,5 x 6,5mm
Available immediately More Info »
Reed Wax
Available immediately More Info »
160x15mm accordion feet ledge Cantus, plastic...
Available immediately More Info »
500x50mm leather, spindle thread 3/16
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
84-105cm x 6,5cm, 34/41, leather/velvet,...
Available immediately More Info »
530x50mm velvet dark red, spindle thread M4
Available immediately More Info »
530x50mm velvet dark red, spindle thread 3/16
Available immediately More Info »
530x50mm leather black / velvet dark red
Available immediately More Info »
60x16x18mm accordion feet, left side, plastic...
Available immediately More Info »
540x60mm leather/velvet, black
Available immediately More Info »
84-105cm x 6,5cm, 34/41, with velcro fastener,...
Available immediately More Info »
84-105cm x 6,5cm, 34/41, leather/velvet
Available immediately More Info »
545x55mm velvet, spindle thread 3/16
Available immediately More Info »
470x50mm leather, spindle thread 3/16
Available immediately More Info »
Bass register (complete) - 5 registers - black
Available immediately More Info »
74-98cm x 9,5cm, 37/41 Luxury, leather/velvet
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »