Prices incl. VAT, plus shipping costs / Delivery Times
Available immediately More Info »
- Product-ID: 100161
- Product condition: New
This bass strap is suitable for accordions with 120 bass. The strap itself (without spindle) has a length of approx. 55 cm.
| Colour: | black |
| Material: | leather / imitation leather |
| Upper straps: | leather |
| Padding: | Imitation leather |
| Pad thickness: | 12 mm |
| Length: | 550 mm |
| Width in the middle: | 60 mm |
| Width at top and bottom: | 45 mm |
| Thread: | 3/16'' |
| Accordion models: | 120 Bass, HOHNER, Italian accordions, Weltmeister Models (from 1990) |
| models of Weltmeister accordions: | Basson |
Adjustment mechanism 48-96 Bass, 31x4,8 mm
Available immediately More Info »
550x60mm leather, spindle thread M4
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
Bass register (complete) 5 registers, rough, black
Available immediately More Info »
Thumbscrew M3 10x13mm, Supita Cantora
Available immediately More Info »
545x55mm leather/velvet, black
Available immediately More Info »
65-95cm x 5cm, Wiener, leather/imitation leather
Available immediately More Info »
Back strap 27-43 cm leather / felt, black
Available immediately More Info »
Back strap 22-37 cm leather, black
Available immediately More Info »
55m Bellow tape 24mm width striped colour black
Available immediately More Info »
Bellow closure 10 cm padded, red leather, black...
Available immediately More Info »
Bellow closure 10 cm padded, black leather, red...
Available immediately More Info »
400x60mm leather/velvet, black
Available immediately More Info »
Back strap 36-48 cm leather, black
Available immediately More Info »
2,5x26mm belows pin rounded head nickel
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
2,5x22mm belows pin rounded head nickel
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
Thumbscrew 12x18mm, color chrome
Available immediately More Info »
2,0x22mm Bellows pin waisted head - nickel
Available immediately More Info »
2,0x26mm Bellows pin rounded head - nickel
Available immediately More Info »
Bellow Clasp 9,5 cm - unpadded, black
Available immediately More Info »
Valve flap fittings 65x13x5mm treble side
Available immediately More Info »
Bellow closure 10 cm - padded, velvet, natural
Available immediately More Info »
Treble register cover - 11 registers -...
Available immediately More Info »
Bass register switch (small) - rough - black
Available immediately More Info »
Bass register switch (big) - rough - black
Available immediately More Info »
Bass register (complete) - 3 registers - black
Available immediately More Info »
Bellow clasp 10 cm - lined, black
Available immediately More Info »
74-98cm x 9,5cm, 37/41 Luxury, leather/velvet
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
74-98cm x 6,5cm, 37/41 leather/imitation leather
Available immediately More Info »